Každé ráno se miliony lidí po celém světě probudí, uvaří si kávu a zkontrolují pár klíčových čísel – 200 bodů, 1100 dolarů za trojskou unci, 40 dolarů za barel. Tato čísla nám pomáhají udělat si představu o tom, jak si trhy každý den vedou.

Tyto ukazatele máme na vrcholu každého vydání PárCentů, ale nepotřebujete MBA, doktorát neboli fleecovou Patagonia vestu, abyste pochopili, co jsou zač, jak fungují a proč na nich záleží.

Tady je vše, co potřebujete vědět o třech hlavních amerických akciových indexech a také o cenách zlata, ropy a státních pokladničních poukázkách.

 

Dow Jones Index

Co to je: Dow Jones Industrial Average, alias Dow, je sbírka 30 „blue-chip“ amerických akcií. Blue chip = velké, zavedené a vlivné společnosti jako Microsoft, JPMorgan, Disney a McDonald’s. Dow nedávno aktualizoval svou soupisku, vyměnil ExxonMobil, Pfizer, a Raytheon za Salesforce, biotechnologickou firmu Amgen a Honeywell.

Jak to funguje: Dow je index vážený cenou akcií, takže akcie s vyšší cenou mají větší vliv na celkovou hodnotu indexu. Cenová váha také znamená, že pokud se cena jakékoli akcie v Dow změní o 1 dolar, má to stejný dopad na index, přestože zvýšení o 1 dolar na akcii v hodnotě 20 dolarů je významnější (relativně) než změna o 1 dolar na akcie v hodnotě, řekněme, 40 dolarů.

  • Během rozdělení akcií (Stock split) – když společnost zvýší počet vydaných akcií a sníží jejich cenu o stejný faktor – může vliv společnosti v Dow klesnout, i když se jejich tržní hodnota nezmění. Dow má určité mechanismy, které zohledňují rozdělení akcií, ale stále mohou vést k otřesům v indexu.

Proč na tom záleží: Ve svých 124 letech měl Dow spoustu času upevnit si pověst vůdčího indikátoru akciového trhu. Ale s pouhými 30 akciemi, které představují hromadu amerických firemních titánů, to není zrovna reprezentativní index.


Nasdaq index

Co to je: Nasdaq Composite je index složený z 2500+ akcií. Obsahuje i další aktiva, jako jsou americké depozitní certifikáty a realitní investiční fondy (REIT fondy). Tohle může být trochu matoucí, protože to není jediný Nasdaq: Nasdaq Composite sleduje cenné papíry na burze Nasdaq.

Jak to funguje: Na rozdíl od Dow Jones indexu je Nasdaq vážený podle tržní. hodnoty firem (počet vydaných akcií vynýsobený cenou akcií), což je systém, který dává extra velkým společnostem mimořádně velký dopad na index. Nasdaq je také silně vychýlen směrem k technologickým společnostem, které představují téměř polovinu celkové hodnoty indexu.

Proč na tom záleží: Jako první elektronická burza na světě přitahuje Nasdaq historicky více technicky zaměřených společností. Zatímco index sleduje více akcií než S&P a Dow dohromady, velký vliv technologických firem znamená, že Nasdaq ne vždy ilustruje, jak si vedou ostatní odvětví. Index může být také volatilní, protože zahrnuje více malých spekulativních společností.

S&P 500 Index

Co to je: Investiční společnost Standard & Poor’s vytvořila index 500 akcií největších společností kotovaných na burzách Nasdaq a New York Stock Exchange. Aby byly společnosti způsobilé k přidání do indexu, musí splňovat určitá kritéria – včetně tržní hodnoty ve výši alespoň 8,2 miliardy dolarů, amerického ústředí a kladných výnosů nejméně čtyři po sobě jdoucí čtvrtletí. Společnosti mohou být z indexu také vyhozeny, pokud nesplňují již nesplňují tyto požadavky.

Jak to funguje: Matematická magie. Společnosti jsou váženy jejich tržní hodnotou, konkrétně jejich float-adjusted tržní hodnotou (počítá pouze akcie, které jsou k dispozici ke koupi retailovým investorům). To znamená, že se S&P vychyluje směrem k větším společnostem a technologické akcie dnes tvoří více než čtvrtinu celkové hodnoty indexu.

Proč na tom záleží: S 500 akciemi pokrývajícími širokou škálu odvětví je S&P všeobecně považován za nejlepší ukazatel velkých firem ve Spojených státech. I když je metoda vážení S&P podle tržní hodnoty firem běžnější než vážení Dow podle ceny akcií, přináší určité riziko, že nadhodnocené akcie navýší celkový index. Ehm ehm Tesla…

Ropa

Co to je: Přesně to, jak to zní. Severoamerické měřítko pro ropu, známé jako West Texas Intermediate (WTI), je jedním ze tří hlavních ropných měřítek používaných po celém světě. Zatímco WTI pochází především z Texasu, je považována za jeden z nejkvalitnějších zdrojů ropy a je často rafinována na benzín.


Jak to funguje: WTI je fyzická komodita, která stojí za futures kontrakty na ropu obchodovanými na newyorské obchodní burze. Futures smlouvy na ropu = finanční nástroje, které investorům umožňují nakupovat „abstraktní ropu“.„Když vyprší futures smlouva, je tato investice přeměněna na skutečnou ropu, proplacena v hotovosti nebo převedena do další futures smlouvy.


Proč na tom záleží: Ceny ropy jsou ovlivněny ekonomickými podmínkami, dobrou starou nabídkou a poptávkou a geopolitickými silami. Pandemie koronaviru způsobila letos na jaře historický propad cen. My věříme, že cena WTI se bude během příštích měsíců obchodovat za 100$ a víc.

Zlato

Co to je: Vzhledem k tomu, že se zlato používá jako uchovatel hodnoty už více jak 2500 let, má největší sílu ze všech ukazatelů na tomto seznamu. Když dnes investoři mluví o cenách zlata, s největší pravděpodobností mluví o ceně za unci zlatých cihel (ty zlaté cihly, co mají padouši v aktovkách).


Jak to funguje: Zlato se po celém světě prodává v amerických dolarech. Investoři mohou nakoupit fyzické zlato ve formě zlatých cihel nebo mincí nebo si jít pro nehmotnější zlaté cenné papíry, jako jsou futures, Akcie ETF neboli investice do společností těžících zlato.


Proč na tom záleží: V ekonomice 21. století, kde měny nejsou vázány na zlatý standard a kreditní karty se běžně používají k placení, někteří investoři tvrdí, že zlato je přežitek. Jiní se však obracejí ke zlatu kvůli diverzifikaci nebo jako k „bezpečnému aktivu“ – v době geopolitické či ekonomické nejistoty je potřeba koupit něco, co si udrží svoji hodnotu.

Bitcoin

Co to je: Bitcoin je digitální měna, která byla vytvořena bez centrální banky. Zatímco Federální rezervní systém (FED) je zodpovědný za americký měnový systém, Bitcoin nemá ve vedení jedinou osobu nebo organizaci.


Jak to funguje: Blockchain je název technologie, která je základem Bitcoinu. Abych to zkrátil, jedná se o veřejnou, plně digitalizovanou databázi každé transakce, která se na síti uskuteční. Balíčky transakcí jsou umístěny do bloků a připevněny k řetězu bloků, které byly před ním. Nový blok lze přidat pouze tehdy, když je vyřešena složitá hádanka – a první, kdo tak učiní, obdrží Bitcoiny jako odměnu (tímto se zabývají “těžaři” bitcoinu)


Proč na tom záleží: Bitcoin je stále víc a víc populární. Původně to začalo jako zajímavý projekt a myšlenka na decentralizovaný finanční systém, dnes se o bitcoinu mluví jako o druhém zlatě. Obzvlášť v roce 2020 a nyní v roce 2021 získává na popularitě mezi finančími institucemi, bankami a velkými firmami. Někteří lidé se domnívají, že právě v Bitcoinu je budoucnost financí a očekávají, že plně nahradí zlato jakožto uchovatel hodnoty.

U.S 10-Year treasury

Co to je: Desetiletá státní pokladniční poukázka je dluhový nástroj, který vláda USA vydává k financování svých potřeb. Federální rezervní systém pozorně sleduje „výnos“ (tj. návratnost investic) jako referenční hodnotu pro ostatní úrokové sazby.


Jak to funguje: Americká Státní pokladna vydává dluhopisy, které investičním bankám draží Federální rezervní systém; banky pak mohou tyto dluhopisy prodat investorům. Desetileté poukázky dozrávají přes – jak jste uhodli – deset let, přičemž úroky se vyplácejí každých šest měsíců, dokud se na konci nevyplatí celá hodnota.


Proč na tom záleží: 10-Year je považováno za další bezpečné aktivum pro investory. Ale jak poptávka stoupá, výnos klesá. Investoři mohou dokonce nakonec zaplatit více, než je nominální hodnota státní pokladniční poukázky (někteří jsou však ochotni přijmout tento kompromis za investici s nízkým rizikem).